Régi-új DAC


Az előző bejegyzés végén ott tartottam hogy valahogy a Micromega CD hangjához hasonlót, jó lenne kihozni a network playerből. Ehhez kellene, mondjuk egy korabeli DAC.
Például egy Meridian 203 (1990):








Sikerült egyet kölcsön kérni meghallgatásra, kipróbálásra és mivel eladó is volt, ezért maradt is :)
Más a hangja mint a micromegának, de abba az irányba mutat ez is, sokkal nyugisabb, finomabb mint  a sabre chip-es audiophonics dac.
Nem teljesen korrekt az összehasonlítás, mivel ennek a beüzemeléséhez az egész network player konfigot ki kellett cserélni.
A raspberry-pi network playeremen nincs spdif kimenet, ezért a fejhallgatós konfigból átkerült ide a SotM SMS-100 lejátszó és az iFi nano iDSD,  usb/spdif átalakító szerepkörben.



Az új konfig:

TIDAL -› SotM SMS-100(usb) -› iFi nano iDSD (spdif) -› Meridian 203 -› Hypex UCD180 -› Magneplanar SMGB



Mellékszál (Cd játszó kisérletek) 2


 Az előző bejegyzésben ott tartottam hogy van egy dvd-ből barkácsolt cd-transport, ami a dac-ra kötve ugyanúgy szól, mint az RPI network player.
 Na akkor ki kellene próbálni valami "rendes" lejátszót. Mivel a cd hallgatás, hanyatló ágban van, a régebbi "legendás" készülékek, már általam is elérhető ársávba csúsztak.
 Elsősorban futómű gyanánt szeretnék kipróbálni valamit, de érdekelt hogy komplett lejátszóként hogyan muzsikálnak. Ehhez állítható kimenetű lejátszó kell, mert nincs előfokom.
Mondjuk egy Micromega STAGE 4 (volt éppen eladó a használt piacon..):



 Ez már a Micromega legendás korszaka utáni készülék(1996), de azért még korrektnek tűnik. Ennél is az SPDIF kimenetet kötöttem a DAC-ra, kapcsolgattam a bemenetek között, ez is ugyanúgy szólt mint a network player. (Hmm, "bits are bits" ? :) )
Na akkor próbáljuk ki a DAC-ját is. Egy kicsit trükkös, a fejhallgató aljzatba kell dugni egy jack dugót, ekkor átvált fejhallgató üzemmódba, ilyenkor 10 fokozatban lehet állítani a jelszintet, ami az analog kimenetet ás állítja. Így már rá lehetett kötni a végfokra.
Uhhh, na itt már van különbség, nem is kicsi. Félelmetes hogy mennyire "sima" az egész megszólalás. Nem tudom erre mi az ekzakt hifi-s kifejezés :)  Nagyon más mint az ESS Sabre chip-es dac-om. Kicsit túl szerény, vékony az egész, de rengeteg apró részlet lett és azt vettem észre hogy nagyobb hangerőn hallgatom a rendszert, mert nem fáraszt a hangja.
Itt lett egy 2-3 hetes CD hallgatós korszakom, az időutazás jegyében :)



De a vége felé már nagyon idegesített a macera, az állandó cd cserélgetés, meg hogy sok albumnál át kell vergődni a gyenge, töltelék trackeken hogy jöjjön egy jobb nóta.  Aztán meg a hálózati lejátszásnál hozzászoktam hogy nem csak albumokat tudok hallgatni, hanem különböző szempontok szerint válogatott lejátszási listákat. Ez már nagyon hiányzott.
Szóval valahogy ilyen "sima" (régi?) hangot kellene varázsolni a network playerből is, egy kicsivel több lendülettel, loudness-el...

Folyt. köv.


Mellékszál (Cd játszó kisérletek)

A fejhallgatós lánc is nagyjából kész, az otthoni is nagy megelégedéssel muzsikál, kell valami kaland :)

Utazzunk vissza az időben, próbálkozzunk CD játszókkal...
Tényleg csak kalandvágyból vágtam bele, de messzire ható következményei lettek.(Ezeket a bejegyzéseket megint emlékezetből írom, ezért van infóm a "jövőről")

Szóval cd játszó. A legkisebb befektetés jegyében, azt találtam ki hogy az Audiophonics dac-on van spdif bemenet is, csak egy cd transport kell.



A Lampizátor emberke találmánya:

Goldmundizator

Egy Pioneer DV-300-as dvd játszó chipjéről, ki kell vezetni direktben az spdif jelet és akkor az úgy jó lesz.








Akkor már legyen BNC a csatlakozó és egy attenuátor hogy a jelszintek is egészségesebbek legyenek:




Aztán dobozoljuk ki az egészet, mondjuk egy bambusz vágódeszkára és már kész is a "killer transport" :




Az audiophonics dac bementét szoftverből lehet kapcsolgatni, i2s-en a raspberry pi, spdif-en a cd transport szólt. Amikor bitre pontosan megeggyező lemezek között kapcsolgattam, tök ugyanúgy szólt, semmi különbség nem volt. Egyik hifis haveromnak demonstráltam, ő sem hallott különbséget.
Hmm, ez egy érdekes adat.

Folyt. köv.


Fejhallgatós lánc update


A nano iCan a legkisebb az iFi kínálatában, a holographic 3D miatt volt érdekes számomra. (De azt meg már nem használtam, állandóan ki volt kapcsolva.)  Kellene valami update :)

Fejhallgatós oldalakon sokszor találkoztam a Schiit termékeivel, éppen volt eladó Magni3 és Asgard2 . Ha lúd legyen kövér alapon, bekockáztattam egy Asgard2-t:




Tisztán A osztály, visszacsatolás nélkül, elfűt vagy 30W-ot a házon, ami a hűtőborda szerepét tölti be.
Még a fém forgatógomb is forró.
Cserébe viszont, igazi "életet visz" a zenébe. Eddíg nem volt ilyen irányú hiányérzetem, de ez függőséget okoz, amikor kikerül a rendszerből,  elmegy a kedvem a zenehallgatástól. Így megy ez.

Elég erős a humoruk, ez egy részlet a hivatalos manualból(angolul tudók előnyben):



Állítólag függőlegesen jobban hül, ezen ne múljon:


Config:
TIDAL -› SOtM sMS-100 -› iFi iPurifier3 -› iFi Nano iDSD -› Schiit Asgard 2 -› AKG K712Pro

Második rendszer: fejhallgatós lánc


Az előző bejegyzésekben már említettem hogy elvileg “megérkeztem”, az otthoni rendszerhez már nem szívesen nyúlok, számomra abszolút kielégítő produkciót nyújt, a gyengeségei nem zavarnak, együtt tudok élni velük.

Nade a munkahelyemen is szoktam zenét hallgatni, konkrétan fejhallgatóval, próbáljunk meg ebből kihozni valamit.

Sok olvasgatás után eljutottam az rtings.com  fejhallgató tesztjeihez. Itt aztán kiderült hogy sok embert egyáltalán nem zavarja ha egy fülesnek nincs térhatása és a két fül közé reked a zene.
Én viszont térhatás fetisiszta vagyok, (a magneplanarok magasra helyezték a mércét) nézzük ezt a paramétert:

https://www.rtings.com/headphones/tests/sound-quality/soundstage

A számomra elérhető árú fejhallgatókra leszűkítve a lista elejét, ezek maradtak:

Hifiman HE-400i, Akg Q701, K712Pro, K702

Éppen volt egy kedvező árú eladó K712Pro, ez lett a befutó:





Ezen a listán is jól szerepel:

https://www.rtings.com/headphones/reviews/best/by-usage/critical-listening-audiophile

Indulásnak egy ősöreg(2008-as) MacBookPro jack kimenetébe dugtam, Audirvana/Tidal a forrás.
Mélyhang szinte semmi nem jött ki belőle, a tér meg úgy volt hogy a fejemben szólt a közepe, a szélek meg a füleim mellett/mögött kicsit hátul. Borzasztó volt.

Na innen szép nyerni 😎

A bejegyzés innentől kb. 2 hónap történéseit meséli el, (Spoiler Alert!) happy-enddel a végén.
Nem volt egyik lépésnél sem hirtelen minőségi ugrás, inkább csak apró javulások és közben a fülem/agyam is aklimatizálódott,  a végeredmény lenyűgöz, nagy lelkesedéssel hallgatom ma már a produkcióját.


Az első lépés adja magát, fejhallgató erősítő.
Az iFi audio iCan sorozatán(nano,micro,pro) van két igéretes kapcsoló: XBass, Holographic3D.
Hohó, hiszen pont ezek voltak a gyengéi a 712-nek MBP-ről!
Költséghatékonyságot szem előtt tartva, iCan nano lett:





 Nos a kapcsolók nem oldották meg a problémákat, az Xbass az emel a mélyeken, de mivel nem lehet szabályozni néha sok, néha kevés, néha pont jó 😛.  A 3D, az meg emeli a magasakat és valóban széthúzza a teret, de a szélességével eddíg sem volt gond. 

Update: sokáig low-gain állásban hallgattam mert bőven elég volt így is a hangerő, aztán kisérlet képpen átkapcsoltam high-gain-re, valahogy így "emberesebb/dögösebb" lett a hangja. Az Xbass/3D kapcsolók már kikapcsolt állapotban vannak :)

Aztán jöttek a DAC próbák:




Végül itt is iFi lett, iDSD nano:




Aztán kábel cserék, IC-nek az otthon már bevállt régi Nordost BlueHeaven:




Fejhallgató kábel, Neotech NECH3001, kácsa-audiós csatlakozókkal:

USB szűréshez, iFi iPurifier3:




Forrásnak egy SOtM sMS-100 lejátszó:



A SOtM picit visszalépés volt, a hozzá kapott somogyi elektronikás dugasz táppal, ezért kipróbáltam hozzá az audiophonics-os lineáris tápot:



Ezzel már jó volt, de akkor beugrott hogy a SOtM-nak van egy akkus tápja(mBPS-d2s) ami az sMS-100-hoz is jó. A kimeneti feszültségét 6,5V-8,4V-nak írják, ami 2 cella lipo-t jelent. Vettem egy nagy levegőt, aztán rákötöttem 2 cella lipo-t:


Túlélte és hangra is jó :)  A napi 8 órás üzemet bírja, este otthon feltöltöm. (Majd valami automatizálást ehhez ki kellene találni.)

A 2 iFi nano is akkuról megy így majdnem hálózat független lett a lánc. (A régi macbookpro-n fut az LMS szerver, de annak megdöglött az akksija, ezért hálózatról megy.)

Na most itt tartok, sikerült  elfogadható/néha meglepő térhatást varázsolni egy fejhallgatós rendszernek. 

A config: 

TIDAL -› SOtM sMS-100 -› iFi iPurifier3 -› iFi Nano iDSD -› iFi Nano iCan -› AKG K712Pro