Vintage fejhallgató vol 3 (Stax SR-Lambda 1979)

 

A Stax világa addiktív, hajjaj de mennyire az. Az SR5-NB után muszáj volt megtudni milyen egy ranglétrán feljebb levő készülék.

Pont nem jött szembe semmi, ezért feladtam egy hirdetést hogy keresek valamiféle stax-ot :)

Másnapra már lett is egy ős SR-Lambda (1979)

Borzasztóan leharcolt állapotban érkezett:


Innen szép nyerni 🤠

Első lépés a fejpánt rendbe tétele. Alu ákom-bákom szalag kuka, törés megragasztás, belül 2db acél tüskével.(Ezt az egyik kollégám végezte, parádés lett a végeredmény, köszönet érte!)


A szövet fejpánt csere, 2mm-es erős filcből vágtam újat:




Ezután következett a legnehezebb rész, a driverek előtt van egy réz védőrács, ez borzasztó állapotban volt:


Muszáj kitakarítani, de ehhez fel kell nyitni a drivert. Ez veszélyes művelet. Gyárilag össze van ragasztva és egy hajszál vékony porvédő fólia van mindkét szélén. Ha ez megsérül, bejut a szennyeződés és tönkre megy a driver. Pffff.

“Szerelési útmutatók”:




http://blog.prof-x.de/2017/10/21/frischzellenkur-stax-lambda-signature-refurbish-projekt/

Műtét előtt:




A nyillal jelölt helyen kell óvatosan körbe vágni:


Vékony kétoldalas ragasztó tartotta össze:


Takarítás után:


Aztán Pattex Ultrával összeragasztani:



Mindkét kábel kontakthibás volt, meg voltak törve a kagyló kijáratánál. Rövidebbre vágva rendbe jött.

A fülpárnákat is cserélni kellett, itt volt raktáron:

https://www.inexxon.com/online-shop/stax-ohrpolster-ear-pads/



A régi és az új:


A belső védők a helyükön:


A párnák kétoldalas ragasztóval felragasztva:



Küldetés teljesítve, sikerült a hangjához méltó állapotba hozni a külsejét 🤘😎


Merthogy elképesztően szól! Azt írja a prospektusban a Stax hogy “semi-panoramic imaging”.

A Sigma-hoz viszonyítva “semi”, de ez így is döbbenetes.


Amit eddig halottam fejhallgatókat, azok a nyomába sem érnek. Konkrétan a homlokom elé “kipakolás” paraméterről beszélek,  nagyjából az összes hangszer kint van, néha vannak közelebb levők is és nem csak középen hanem a két oldalt, a színpad szélénél is.
Féltem kicsit hogy az SR5NB-hez képest agresszívebb lesz a magas tartomány, de nem, teljesen jó így, barátságos. A mély sokkal több.
Nagy rajongó tábora van ennek is, többen a legjobbnak tartják a Lambda sorozatból.
Elvileg ez most “endgame” nálam 🤠👻🤓 
(Egyenlőre mindenképp, aztån majd meglátjuk..... Egy Stax Sigma “panoramic imaging” produkcióját el sem tudom képzelni hogy milyen lehet.)

A konfig:

TIDAL -› SotM SMS-200(usb) -› Audiobyte Hydra Z(spdif) -› Meridian 203 -› Meridian 201 -› Musical Fidelity A1X -› Stax SR7-NB -› Stax SR-Lambda




Vintage fejhallgató vol 2 (Stax SR5-NB 1985)


Az előző posztban ott tartottam hogy nincs visszaút, kell egy full elektrosztatikus fejhallgató.

Például egy Stax 🤓😛

A többit már ki tudjátok találni.... pont volt egy eladó darab:

Stax SR5NB + SRD6SB 








Az SR5-öt 1975-ben dobta piacra a Stax, az SR5-N/NB egy későbbi(1982/1985) verzió. Külsőre kb. ugyanúgy néz ki, csak ezüst helyett arany színűek a fém pántok, az NB-nek pedig fekete a háza is. A lényeges különbség a driverekben van, a régebbi 5 mikronos membrán helyett, ezekben már 2 mikronos van. A fekete NB-nek a kábele is új, megkapta a későbbi modellek lapos szalagkábelét.

Ősszefoglaló az sr5 verziókról:
Jubileumi  sr5 gold set :
Sr5n/gold:

Az SRD6/SB “energiser” is egy érdekes szerkezet. Egy erősítőnek a hangfal kimenetére kell kötni, de konnektorba nem 😎👻😛 2db trafó állítja elő a nagyfeszültségű jelet az elektrosztatikus drivereknek, plusz az egyik trafó kimenete meg van csapolva abból állítja elő a polarizációs feszültséget(230V), tulajdonképpel a “zenéből”(self bias). A hátulján van hangszóró kimenet, az előlapi kapcsolóval lehet választani a fejhallgató vagy a hangfal szóljon.(Ja bocsánat, nem fejhallgató hanem earspeaker “fülhangszóró”🤓)



A fülpárnák jó állapotúak voltak de találtam még 1db eredetit az inexxon.com-on, megrendeltem, lecseréltem:




Kipróbáláshoz előkotortam a “jóöreg” Hifimediy D osztályú erősítőt(a stax manual azt írja, max 5W folyamatos teljesítményt bír, rövid ideig max 30W-ot. A Hifimediy 2x100W 4 ohmon, reméltem hogy nem pont most bolondul meg.)



A Meridian 201 előfokról kapja a jelet, így ugyanaz szól rajta mint a hangfalakon.
Olvasgattam az SR5-ről mielőtt megvettem, többen úgy jellemezték hogy barátságos/meleghangú, aránylag sok részlet, kis tér.  Meg hogy általában az elektrosztatikusokat szokni kell, elsőre furcsák.
Nos igen, elsőre fura volt, de ígéretes 🤠🎧. Nagyon könnyű az egész és szinte semmilyen nyomást nem gyakorol a fülre/arcra, kell neki idő mire összenyomódik picit a fülpárna és elkezd rendesen zárni. Tényleg rengeteg részlet van és bazi élesek a kontúrok, nagyon dúrva a jelenlét érzet. A magasak voltak picit túlzóak meg kevés a mély. Napokig elvoltam vele így is, nem volt vészesen bántó, gondoltam majd hozzászokom, kikompenzálja az agyam a frekimenetet.
Erre nem volt idő 😉👽 Ezeknél a trafós energiser-eknél azt mondják hogy az előttük levő végfoknak a saját hang karaktere nagyon erősen befojásolja a kapott hangot. Ok, értem én, na akkor kell valami kis teljesítményű, meleg hangú erősítő:


Ugye? Na ez pont az 🤘🤠  20W 8ohm-on(az első 8W tisztán A-osztályban) Nem mai versenyző ez sem(1984), kapott kivülről egy 12 centis szuper csendes Noctua ventit(nf-12b 700rpm) hogy kicsit lassabban öregedjen. Venti nélkül bazi forró volt az egész ház(mert az egész ház hűtőborda).

Na kérem szépen, ezzel az erődítővel helyre billent a hangzás balansz, finomodtak a magasak, megjöttek a mélyek. Őrülünk Vincent!  
(Később beugrott hogy a kis Hifimediy erősítőből nekem 4 ohmos verzió van, a Stax Srd6 pedig 8 ohm-al terheli a végfokot. Egy D osztályú erősítőnél ez nagyon nem mindegy, a kimeneti LC tagok és a végfok fetek is mások a 8 ohmos verziónál. Az volt a gyanús hogy bazira fel kellett tekerni a hangerő potit a staxhoz, hangfalaknál még sose kellett ennyire. Szóval a kis erősítő ennyire azért nem rossz, csak ide a  8 ohmos verzió kellett volna.)
A térhatásra visszatérve, az igaz hogy “akusztikából” létrehozott mesterséges tere (olyan mint mondjuk a K702-nek) tényleg nem nagyon van, de  mivel bazi gyors és pontos az elektrosztatikus driver, a felvételeken levő eredeti akusztikai tér infók átjönnek, ezekből az agy le tudja “renderelni” a helyszínt. Néha egészen meglepő helyekről is szólnak hangok. Illetve többször volt olyan élményem hogy a homlokom előtt 5 centivel  helyezkedtek el hangszerek.
Mielőtt megvettem, volt egy olyan félelmem hogy ezen csak az “egyszállánygitár”, meg az akusztikus jazz, komolyzene stb. lesz jó, de szerencsére nem így lett. Jól mennek neki a kortárs elektronikus műfajok is, psytrane, industrial, minimal.    Pl. ebben a track-ben bassline/kick/noise mögött van egy bazi nagy kültér/atmoszféra bekeverve, mindenféle zajokkal hangokkal, félelmetes:



(Ez csak erős idegzetűeknek ajánlott 😈🤘👻)

Na most az van hogy ez a lánc annyira lenyűgöz hogy kb. 3 hete mióta megvan, nem hallgattam itthon a Magnaplanarokat, csak a fejhallgatót. Ez így teljes értékű produkció, nem csak másod rendszer, amit akkor veszek elő ha valamiért nem mehet a hangfal. 
Na szép. 🤫🎧🤠


TIDAL -› SotM SMS-200(usb) -› Audiobyte Hydra Z(spdif) -› Meridian 203 -› Meridian 201 -› Musical Fidelity A1X -› Stax SR5-NB / SRD6/SB













Vintage fejhallgató vol 1 (AKG K340 1978)

“A Blast from the Past: AKG K340” (superbestaudiofriends.org)


Megint ott tartottam hogy az otthoni és a munkahelyi rendszer is rendben volt, nagy megelégedéssel hallgattam. 

Nade ilyenkor mindíg szembejön valami.....

Amikor a fejhallgatókat keresgéltem 2 éve, felfigyeltem az AKG K340-re. Perverz műszaki megoldás, elektrosztatikus/dinamikus hibrid, 5db passzív rezonátorral, 1978-ból.(pontosabban elektret, mert nem igényel bias feszültséget a magas driver, “előre fel van töltve”) 

Hős korszak volt ez az AKG-nál, nagy kísérletező kedvvel(k240 sextett/diffusefield, k280 parabolik, K1000, stb).  A headfi-n  nagy rajongó tábora van, modding hegyek vannak hozzá, valaki azt is írta hogy a második legjobb fejhallgató amit az AKG valaha csinált.(az első természetesen a K1000)




Na pont volt egy ilyen eladó, makulátlan állapotban:


Háromféle verzió létezik belőle, a bassheavy, a normál és a basslight. 
Az enyém a zöld driveres, basslight:


Tiptop állapotú de egy kis felújítást azért végeztem rajta.
Indulásnak a fülpárnákat cseréltem újakra. A szervíz manualból megtudható az eredeti AKG rendelési szám: 2058Z1001. 
A magyarországi forgalmazót megkerestem, volt nekik raktáron:


Ezen kívül még az önbeállós fejpánt gumiját cseréltem le, mert meg volt nyúlva:



Sajnos ez az alkatrész már nem elérhető, pótolni kell valamivel.
Headfi-n hajgumit ajánlanak:


Nekem ez nem vált be, gyengébb volt mint a megnyúlt eredeti. Viszont egy gumi tömítő gyűrű az pont jó erre a célra:






Na így már tényleg makulátlan az állapota, a hangja pedig varázslatos 😍  Ezt a hozzászólást a megvásárlás után találtam, de tökéletesen leírja amit én is hallottam:


Nagyon finom részletező a magastartomány és még jobb a jelenlét érzet, ráadásul van mélységérzet is a jobb albumoknál. Zseniális, de tényleg.

Innen viszont már nincs visszaút..... folyt köv! 😉🙀

TIDAL -› RPI-AES/EBU -› Theta DSPro Progeny -› Schiit Asgard 2 -› AKG K340

 

Egy év zanzásítva

 Na az előző bejegyzés után megint eltelt 1 év, összefogalom egy postban.

Az ifi idsd nano-t használtam usb/spdif átalakítónak, ezt leváltotta egy “oem” Audiobyte Hydra Z:






A vintage Meridianokon felbuzdulva, kalandvágyból vettem egy Theta DSPro Progeny DAC-ot is:




Van rajta AES/EBU bemenet is, a Hydra Z egyszerre tudta táplálni a Meridian 203-al, az előfokon meg tudtam kapcsolgatni hogy melyik szóljon. Nem tudtam eldönteni melyiket szeressem 👻🤡
 A Theta tömörebb/szikárabb/dögösebb, a Meridian meg színesebb/érdekesebb volt. 

Az SMS-100-at meg lecseréltem egy SMS-200-ra:



 Talán a hangja is jobb valamivel, de inkább az a lényeg hogy erre még jönnek update-ek.
Offline file-ok hallgatásakor nincs gond, de pl. a Tidal protokol változik időnként, ennél szükséges firmware-el követni a változásokat. 

Az aktuális konfig:

TIDAL -› SotM SMS-200(usb) -› Audiobyte Hydra Z(spdif) -› Meridian 203 -› Meridian 201 -› Hypex UCD180 -› Magneplanar SMGB

A munkahelyi fejhallgatós lánc is változott. 
Lejátszó az RPI netwotk player lett(rpi+kali+audiophonics es9038 dac):



Aztán nézegettem megint az rtings.com-on a fejhallgatós “soundstage” listát. 


Ezen az AKG 702 előrébb van a 712-nél, ráadásul az “imaging”-en is jobban szerepelt.
Na lássuk, vettem egy vadiúj 702-t.



Mindenben igazuk volt az rtings-en, valóban jobb az “imagine”, kontúrosabbak a hangszerek, a “soundstage” is szélesebb. Viszont voltak albumok ahol hiányzott a K712 +3dB-s mély kiemelése.
Otthon volt éppen egy Theta dac, ami ugye dögösen szól, gondoltam teszek vele egy próbát.
Ehhez kellett egy AES/EBU board a RaspberryPI-re:


Audiopohics DigiPi+AES(ami igazából TeraDak) volt a könnyen elérhető:

https://www.audiophonics.fr/en/dac-and-interfaces-for-raspberry-pi/audiophonics-digipi-aes-toslink-tcxo-digital-interface-aes-ebu-for-raspberry-pi-p-13316.html

Na ez a board a Theta dac-al, odab@sz a K702-nek 🙀👽😎 


Ez a konfig nagyon rendben van így, néha még sok is a mély. A tér széles, egy picit előre is rak hangszereket amikor jó napja van 👻

Az aktuális fejhallgatós lánc:

TIDAL -› RPI-AES/EBU -› Theta DSPro Progeny -› Schiit Asgard 2 -› AKG K702




 



Előfok


Amíg egy forrás volt és a hangerő állítás is megoldott volt addíg nem volt feltétlenül szükségem előfokra, de most hogy lett 2 forrás(CD/network player) már elkezdett foglalkoztatni a gondolat hogy mi lenne ha.....    Az "univerzum" lereagálta ezt, éppen indult ebay-en egy aukció, Meridian 201-es előfokra, amit meg is nyertem. Így megy ez :)





Pfff, nem egy egyszerű szerkezet ez sem. 

Egy újabb generációs MSR-ről sikerül a hangerő állítást megtaníttatni egy univerzális távval, de a bemenet választás az nem ment. Kellett egy eredeti táv,  Meridian 209 :





Az utolsó képen lehet látni a méreteit, magnézium ötvözet a háza, nem kicsi és nem könnyű.
(A mostanában divatos, régen minden jobb volt hívők örülhetnek, van még benne anyag. Mai szemmel nézve ez inkább csak a bődületes energia pazarlás egyik megtestesítője. De azért még szeretjük 🤘😎)

Eddíg a pontig az volt az álláspontom hogy elég egy végfok, a hangerő állítást meg lehet oldani a forrás készüléken. Na ez megdőlt, jobb a források hangja Meridian 201-en keresztül, mint direktben. Előfok jó dolog, előfok kell! 

TIDAL -› SotM SMS-100(usb) -› iFi nano iDSD (spdif) -› Meridian 203 -› Meridian 201 -› Hypex UCD180 -› Magneplanar SMGB